ویروس اچ پی وی یا زگیل تناسلی بیماری مقاربتی است, که از طریق رابطه‌ جنسی مقعدی, واژینال و دهانی منتقل می شود.

اما بیماری زگیل تناسلی در مردان یا همان ویروس اچ پی وی در مردان از طریق رابطه‌ جنسی یعنی نزدیکی واژنی یا مقعدی صورت می گیرد که در ۹۰ درصد حالات از طریق آلت تناسلی مردانه منتقل می شود.

 

تشخیص زگیل تناسلی در مردان

در مواردی اندک مشاهده شده که انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی دهان به دهان نیز انجام پذیرفته است. لذا با توجه به اینگونه مسائل باید در تمام موارد مقاربتی احتیاط‌ های لازم صورت گیرد.

معمولا افراد مبتلا به این ویروس هیچ گونه نشانه ‌ای مبنی بر ابتلا به این بیماری از خود بروز نمی دهند و با توجه به میزان بالا‌ی همه‌ گیری این ویروس امکان مبتلا شدن به این ویروس زیاد است.

در بسیاری از موارد مشاهده شده, مردانی که در طول دوره زندگی خود فقط با یک فرد زندگی کرده ‌اند و یک شریک جنسی ثابت داشته ‌اند احتمال ابتلا به این بیماری کمتر بوده ولی اینگونه نیست که در بین آنها مشاهده نشده است.

می توان گفت مردان برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس باید تمام تدابیر لازم مبنی بر حفظ نظافت شخصی خود را در تمام روزها مدنظر داشته باشند و حتی ‌الامکان از وسائل بهداشتی اشخاص دیگر استفاده نکنند.

تشخیص زگیل تناسلی با معاینه

زیرا با توجه به انتقال این ویروس از طریق خون, بعد از تمیزی بدن با وسائل نظافتی دیگران امکان انتقال از خون نیز وجود دارد. در برخی از کشور هایی که عمل ختنه در مردان انجام می شود, میزان ابتلا به این ویروس بسیار اندک است.

اما در مورد علائم ابتلا به زگیل تناسلی, هیچ گونه علائم اولیه ای نظیر خارش و سوزش و نقص سلامتی وجود ندارد و علائم ظاهری شامل وجود زائده ‌‌های برآمده بر روی آلت تناسلی مخصوصا بر روی کلاهک آلت و در برخی از موارد بر ‌روی بدنه‌ آلت است.

طبق تحقیقات آمار مرکز آمار سازمان‌ های مرتبط با بهداشت جهانی بر روی مردم آمریکا مشخص شده که حدود ۵ درصد از مردان آمریکایی که از نظر جنسی دارای رابطه می باشند دارای این ویروس و زگیل ‌های تناسلی هستند.

از میان این ۵ درصد,۴۰۰ نفر مبتلا به سرطان آلت تناسلی مرتبط با این ویروس شده اند و حدودا ۱۵۰۰ نفر از زنان دچار سرطان مقعد و واژن می شوند.

 

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

هیچ آزمایش ویژه ای برای تشخیص زگیل تناسلی در افراد نیست. همینطور هیچ گونه آزمایش تایید شده ای هم برای تشخیص ویروس اچ پی وی در دهان و حلق نمی باشد. البته برای بررسی سرطان رحم آزمایش هایی وجود دارد.

اما این آزمایش ها هم برای بررسی سرطان رحم زنان بالای سی سال کاربرد دارد و برای بررسی ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی در مردان, افراد سالخورده و سایر زنان کاربرد ندارد.
زیرا زگیل تناسلی ممکن است در برخی از مبتلایان به صورت ناشناس و بدون نشانه ظاهر شود. بسیاری از افراد آلوده از مبتلا شدن ویروس اچ پی وی باخبر نیستند و درست زمانی می فهمند که به این ویروس مبتلا شده اند که نشانه هایی مانند زگیل های بزرگ را در دستگاه تناسلی خود مشاهده کنند.

انجام آزمایش پاپ اسمیر

برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان, پزشک یک محلول رقیق استیک اسید را در ناحیه آلوده قرار می دهد تا رنگ زگیل های ایجاد شده سفید شوند. سپس زگیل ها توسط یک دستگاه ریزبین به نام کولپوسکوپ بررسی می شود.

روش دیگر برای تشخیص درست زگیل تناسلی استفاده از تست پاپ اسمیر است. به ویژه در زنان این آزمایش انجام می شود. در برخی از زنان غیر نرمال بودن تست پاپ اسمیر, آنها را متوجه بیماری می کند. اما باید بدانید که این تست فقط یک چک آپ لازم است که بیشتر برای تشخیص سرطان دهانه رحم کاربرد دارد.

بقیه افراد هنگامی مبتلا شدن خودشان را به این بیماری متوجه می شوند که درگیر بیماری های جدی تر مثل سرطان شوند. احتمال دارد پاپ اسمیر مقعدی برای مردانی که با مردان دیگر رابطه دارند سفارش شود.

این آزمایش به پزشک کمک می کند تا متوجه تغییرات لگنی و واژنی بر اثر زگیل های تناسلی شود. همچنین این روش کمک می کند تا علائم اولیه سرطان دهانه رحم شناسایی شود, عارضه ای که ممکن است بر اثر اچ پی وی یا عفونت ایجاد شود.

سرطان های اولیه دهانه رحم قابل درمان می باشند. زنانی که آزمایش پاپ اسمیر را به صورت مرتب انجام داده اند, پیش از آنکه به سرطان مبتلا شود قادر هستند از آن پیشگیری نمایند.

آزمایش برای زگیل تناسلی

برای تست پاپ اسمیر نیاز است تا واژن به کمک دستگاهی به نام اسپکولوم باز نگهداشته شود. سپس پزشک با ابزاری دیگر از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می کند. دهانه رحم راه ارتباطی واژن و رحم می باشد. سلول های نمونه برداری شده با میکروسکوپ بررسی می شوند تا مشکلات احتمالی تشخیص داده شوند.

یکی دیگر از راه های تشخیص زگیل تناسلی استفاده از تست HPV است. تعداد محدودی از انواع ویروس های اچ پی وی با سرطان دهانه رحم مرتبط می باشند. اگر تست پاپ اسمیر را انجام داده باشید نیازی به نمونه برداری دوباره نیست و می توان از نمونه های آن برای این تست هم استفاده کرد.

معمولا این تست را برای زنان بالای سی سال انجام می دهند. زیرا در زنان جوان سیستم ایمنی بدن به راحتی می تواند انواع ویروس های اچ پی وی که سرطان زا هستند را بدون نیاز به هیچ درمانی حذف کنند.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *