ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی یا زگیل تناسلی شایع ترین عفونت منتقله از راه جنسی است. انتقال این ویروس از طریق انواع مختلف ارتباط جنسی محافظت نشده (دهانی, مقعدی, واژن) با فرد آلوده به ویروس رخ می دهد.

همینطور هر نوع تماسی که در آن پوست اندام جنسی طرفین با یکدیگر در تماس مستقیم قرار بگیرد در صورت مبتلا شدن یکی از آنها, دیگری را در معرض عفونت قرار می دهد. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس اچ پی وی یافت شده که ۴۰ نوع آن دستگاه تناسلی را درگیر می کند.

راه های انتقال ویروس اچ پی وی

ممکن است شخص مبتلا به ویروس هیچ علامت و نشانه ای نشان ندهد, اما دارنده این ویروس می تواند این عفونت را به سایرین انتقال دهد. هر فردی که از نظر جنسی فعال است می تواند به زگیل تناسلی مبتلا شود. حتی اگر تنها با یک فرد مشخص رابطه جنسی داشته باشد.

ممکن است علائم بیماری سال ها بعد از ارتباط با فرد آلوده بروز کند. دانستن اینکه بار اول چه زمانی فرد آلوده شده, دشوار است.

در بیشتر موارد زگیل تناسلی به طور خود به خود از بین می رود و هیچ مسئله جسمی به وجود نمی آورد. اما هنگامی که زگیل تناسلی یا اچی وی پی خود به خود از بین نمی رود, احتمال دارد باعث ظاهر شدن زگیل در اندام تناسلی یا سرطان شود.

زگیل های دستگاه تناسلی معمولا به صورت یک برجستگی کوچک مشاهده می شوند. می تواند کوچک یا بزرگ, برجسته یا صاف یا گل کلمی باشند. پزشک یا متخصص معمولا زگیل را با معاینه فیزیکی و مشاهده پوست ناحیه تشخیص می دهد.

اچ پی وی می تواند باعث ایجاد سرطان در دهانه رحم, واژن, دستگاه تناسلی مردانه و مقعد شود. همینطور زگیل تناسلی دهانی که توسط رابطه دهانی انتقال می بابد می تواند سبب سرطان در قسمت عقب حلق, روی زبان و لوزه ها گردد. هفتاد درصد سرطان های ایجاد شده بر اثر ویروس اچ پی وی در این ناحیه ها اتفاق می افتد.

در بسیاری از زمان ها برای ایجاد سرطان, از هنگامی که شخص, آلوده به ویروس می شود, به سال ها و حتی دهه ها زمان نیاز می باشد. انواعی که سبب به وجود آمدن سرطان می شوند با یکدیگر فرق دارند.
هیچ روشی نیست که تشخیص دهیم چه کسانی که به این ویروس آلوده شده اند, در آینده درگیر سرطان یا بیماری های دیگر خواهند شد. کسانی که بدن شان سیستم ایمنی و دفاعی ضعیفی دارند, بیشتر در معرض مبتلا شدن به این ویروس هستند.

استفاده از کاندوم برای مبتلا نشدن به زگیل تناسلی

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

برای کم کردن احتمال آلوده شدن به این ویروس باید مراقبت هایی را انجام دهید. که در ادامه سعی می کنیم آنها را به صورت خلاصه بیان کنیم.

واکسیناسیون: واکسن های این ویروس کارآمد و بسیار اثرگذار هستند. اگر این واکسن ها در زمان مناسب زده شوند, می توانند از اشخاص در برابر زگیل های تناسلی و همینطور در برابر سرطان هایی که بر اثر زگیل ها ایجاد می شوند, محافظت کنند.

این واکسن ها در سه حالت و برای مدت شش ماهه تجویز می شوند. نکته مهم در این باره آن است که باید هر سه حالت این واکسن ها با فاصله زمانی گفته شده تزریق شوند.
زیرا واکسن ها تنها جلوی عفونت را می گیرند, و نمی توانند عفونت ایجاد شده را کاملا از بین ببرند. واکسن زدن بهتر است قبل از رابطه و نزدیکی انجام شود.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته این واکسن را در سنین ۹ الی ۱۰ سالگی, درست در زمان بلوغ به نوجوانان و جوانان تزریق می کنند.

کسانی که سابقه مبتلا شدن به این ویروس را دارند, برای تزریق واکسن باید از پزشک خود مشاوره دریافت کنند. زیرا احتمال دارد بدن فرد در برابر این واکسن مقاومت نشان دهد.
تحقیقات صورت گرفته قدیمی بیان می کنند که اثرگذاری این واکسن تا سن ۲۶ سالگی می باشد. اما بررسی های جدید نشانگر آن است که این واکسن تا سن ۴۵ سالگی اثرگذار است. این واکسن را با برند تجاری گاردازیل می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. در برخی کلینیک ها یا مراکز بهداشتی این واکسن را در قبال هزینه ای تزریق می کنند.

سرطان رحم خودتان را زود به زود مورد بررسی قرار دهید: پزشک متخصص می تواند سرطان رحم زنان ۲۱ الی ۶۵ ساله را بررسی کند. این بررسی می تواند از مبتلا شدن به آن جلوگیری کند و در صورت مبتلا شدن می تواند با روش های درمانی از گسترش آن پیشگیری کرد.

اگر از نظر جنسی فعال می باشید باید در مرتبه از رابطه, از موارد حفاظتی به صورت درست استفاده کنید. با استفاده از کاندوم و سایر روش های حفاظتی می توانید احتمال مبتلا شدن به زگیل تناسلی را در خود کم کنید.

اما باید دقت کنید که ویروس اچ پی وی قادر است نواحی پوشانده نشده با کاندوم را آلوده کند. به همین خاطر در برخی موارد ممکن است این وسایل هم کارآیی لازم را نداشته باشند.