یکی از شایع ترین بیماری های آمیزشی زگیل واژن است که از انواع زگیل های تناسلی است و یک بیماری عفونی به حساب می آید. ناحیه ای که این زگیل ایجاد بیماری می کند, ناحیه اطراف واژن و نقاطی از آلت تناسلی زنان است.

می توان گفت این بیماری در بیشتر موارد همرنگ پوست بدن است. به همین خاطر ممکن است دیر تشخیص داده شود یا اینکه خود فرد دیرتر متوجه ظاهر شدن علائم آن شود. در ابتدا این زگیل بسیار کوچک و در اندازه ای کمتر از نوک سر سوزن است و با چشم غیرمسلح دیده نمی شود.

نحوه انتقال این بیماری معمولا از طریق روابط جنسی ناسالم است که در برخی موارد حتی باعث ایجاد سرطان دهانه رحم در زنان می شود.

زگیل واژن چیست؟

براساس تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه های معتبر دنیا, ویروس زگیل تناسلی یا همان اچ پی وی (HPV) تیپ های مختلفی دارد که معمولا ویروس های ایجاد کننده زگیل تناسلی در زنان بسیار کم خطر هستند.

نکته حائز اهمیت این است که انواع محدودی از نوع این ویروس باعث ایجاد سرطان می شوند. برای مثال احتمال اینکه زگیل واژن در ناحیه های بیرونی و درونی ناحیه واژن ایجاد شوند, یک به نود است. این زگیل در شرایط خاصی رشد می کنند.

این نوع زگیل در ابتدا هیچ درد و سوزشی با خود ندارد و تقریبا دارای هیچگونه علامت و نشانه خاصی نیست. اما بعد از گذشت مدتی که عفونت باعث بیشتر شدن آنها شد, ممکن است شخص مبتلا در ناحیه ایجاد زگیل احساس درد, سوزش, خارش و رطوبت کند.

 

امکان بازگشت زگیل واژن

در باره موارد بازگشت این بیماری هم می توان گفت که پس از گذشت ۱۸ الی ۲۴ ساعت این نوع ویروس خود به خود از بین می رود. اما چون ویروس اکثرا در بدن باقی می ماند مدت زمان زیادی برای بیرون ریزی و حذف کامل آن لازم است.

بنابراین امکان بازگشت این ویروس و همچنین تبدیل شدن این ویروس به عامل سرطانی آن وجود دارد.

اما نحوه شناسایی این زگیل به این طریق است که با کنار زدن لوب های کناری واژن زگیل خودش را نشان می دهد و پس از مشخص شدن و مشاهده آن باید سریعا نسبت به درمان اقدام کنید. چون این زمان بهترین زمان برای پیگیری دوره درمانی است.

موارد انتقال فردی این ویروس پس از رابطه جنسی یک فرد مبتلا به این ویروس با فرد نامبتلا مشخص می شود. اگر مادری در زمان بارداری خود به ایت ویروس مبتلا شود, امکان انتقال به فرزند و نوزاد وجود دارد. بنابراین باید روابط جنسی خود را در این زمان بسیار کنترل و محدود کرد.

درباره میزان آماری انتقال این بیماری در زنان می توان گفت که با توجه به عدم رعایت نکته های بهداشتی, بسیاری از زنان حداقل یک بار این بیماری را به صورت خفیف تجربه کرده اند.

چگونه متوجه زگیل واژن شویم؟

علائم و نشانه های زگیل واژن

  • ظاهر شدن زگیل های ریز و بسیار کوچک در اطراف واژن
  • عفونی شدن واژن
  • ایجاد زائده های گوشتی آویزان در اطراف واژن
  • ایجاد توده های سفت و توپر گوشتی به رنگ پوست در واژن
  • گرفتگی مجاری ادرای و خونریزی در مواردی که زگیل ها در مسیر مجرای ادراری باشند

شکل زگیل واژن متغیر است. در برخی موارد فقط به صورت تک زگیل می باشند و خیلی ریز هستند اما در مواردی دیگر از مجموع چند زگیل در کنار هم تشکیل شده اند و اندازه بزرگتری دارند. که در این حالت به شکل گل کلم یا خوشه ای می باشند.

همانطور که بیان کردیم زگیل واژن یک بیماری عفونی است, به همین خاطر احتمال دارد نشانه ها و علائم دیگری هم در پیرامون زگیل ها ظاهر شوند که نشانه بیماری های دیگری باشند.

پس بهتر است به محض دیدن و احساس کوچکترین نشانه ای از زگیل ها در ناحیه واژن خودتان را به یک پزشک متخصص برسانید. تا در زمان مناسب دوره درمانی خود را شروع نمایید.

 

درمان زگیل واژن

همانطور که گفتیم زگیل واژن نشانه خاصی از خود نشان نمی دهد و در ابتدا هیچ درد و سوزشی ندارد. بسیاری از افراد به خاطر این موضوع متوجه بیماری خود نمی شوند و چون اخلالی در زندگی شان هم پیش نمی آید, برای درمان زگیل ها کاری نمی کنند.

اما باید دقت کنید که این بیماری عفونت زاست و اگر مدت زمانی زیادی بدون درمان رها شود , ممکن است به سایر ناحیه های بدن هم پخش شود و کار درمان را سخت تر و طولانی تر کند.

برای شروع درمان زگیل واژن, نخست پزشک ناحیه آلوده به زگیل ها، میزان شدت و سایز زگیل ها و تعداد آنها را بررسی می نماید و بعد روش درمانی مناسب را برای حذف کامل آنها توصیه می کند.

در صورت که میزان شدت و تعداد زگیل ها کمتر و کوچک تر باشند, می توان درمان را با داروهای موضعی نظیر پدوفیلین ادامه داد. اما در صورتی که شدت و تعداد زگیل ها بیشتر و بزرگتر باشند, برای درمان نیاز به روش های تهاجمی است.

از روش های درمان تهاجمی زگیل ها می توان به روش های درمانی سوزاندن زگیل ها, فریز کردن (منجمد کردن), لیزردرمانی, روش RF و در مواردی که نیاز باشد عمل جراحی برای حذف کامل زائده ها اشاره کرد.

 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *