یکی از شایع ترین زگیل ها, زگیل مقعدی است. این زگیل بر اثر گونه ای ویروس که دارای دی ان ایHPV یا پاپیلومای انسانی است توسط رابطه مقاربتی انتقال می یابد. سابقه این ویروس به زمان های قدیم برمی گردد. این ویروس در مصر باستان بر روی مومیایی های آن زمان مشاهده شده است.

شکل زگیل مقعدی به حالت توده های برآمده و نامرتبی است که در کناره های مقعد و بخش پایانی روده بزرگ ایجاد می شود. با گذشت زمان شروع به زیاد شدن می کند و خودش را به دستگاه تناسلی می رساند و در آنجا پخش می شود.

زگیل مقعدی را بیشتر بشناسیم

در اثر ارتباط مستقیم پوست با پوست این زگیل ها انتقال می یابند. بعد از انتقال مرحله عفونی شدن شروع می شود که این عفونت ها منجر به مبتلا شدن به این ویروس ها می شود. عفونت ها در ابتدا خودشان را به صورت زخم یا تاول نشان می دهند و با گذشت زمان تبدیل به زگیل می شوند.

اندازه این زگیل ها در مرحله ابتدایی در حد نوک سوزن است ولی باز با سپری شدن زمان به اندازه یک نخود در می آیند. در ابتدا فرد مبتلا شاید هیچ دردی را احساس نمی کند و به همین خاطر تشخیص آن در ابتدا سخت می شود.

امروزه با افزایش رابطه هایی جنسی روش های انتقال ویروس HPV هم بیشتر شده و احتمال عفونی شدن و مبتلا شدن به زگیل مقعدی بالا رفته است.

طبق برآوردی که به عمل آمده, ۷۵ درصد افراد کل زمین به این ویروس آلوده شده اند. اما به خاطر متفاوت بودن سیستم دفاعی افراد در برابر این ویروس, نشانه های آن کمتر خود را نشان می دهد و فقط افرادی که بدن شان سیستم دفاعی ضعیفی دارند, در کوتاه مدت علائم زگیل مقعدی را در خود ظاهر می کنند.

 

علائم زگیل مقعدی

در مراحل ابتدایی زگیل مقعدی بدون درد و به شکل برآمدگی و زائده گوشتی و به رنگ پوست, سیاه یا قهوه ای در کناره های مقعد احساس می شود.

اما در برخی شرایط فرد مبتلا در ناحیه مقعد احساس درد, خارش و سوزش هم می کند که معمولا با خونریزی هم همراه است. در برخی از حالات هم احتمال مشاهده رطوبت در ناحیه آلوده وجود دارد.

درست است که زگیل مقعدی با رابطه جنسی غیر مراقبتی انتقال می یابد, ولی علائم و علت های دیگری هم دارد که در ادامه سعی می کنیم به صورت خلاصه علائم زگیل مقعدی را بیان کنیم.

  • داشتن سابقه رادیوتراپی در پرونده پزشکی
  • داشتن شریک های جنسی زیاد متعدد
  • داشتن رابطه مقاربتی از پشت
  • پیوند عضو و مصرف داروهای تضعیف کننده ایمنی بدن
  • کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی
  • به وجود آمدن نارسایی در سیستم ایمنی بدن بر اثر دیابت یا ایدز
  • سرطان داشتن
تشخیص و درمان زگیل مقعدی

بعد از ابتلا به زگیل مقعدی چه باید کرد؟

در صورتی که نشانه ها و علائم زگیل مقعدی را در خودتان مشاهده کنید. آرامش تان را از دست ندهید و بدون هیچ نگرانی و استرسی به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

این نکته بسیار مهمی است که آرامش خودتان را حفظ کنید. چون استرس داشتن می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن تان شود و با تضعیف آن بیماری سریع تر پخش می شود و پروسه درمان زیادتر و نتیجه درمان دیرتر به دست می آید.

این را هم بدانید که پزشک محرم شماست و نباید هیچ خجالت و نگرانی از بابت او داشته باشید. به همین خاطر پزشک هر پرسشی از شما پرسید, باید به صورت رک و صریح جواب آن ها را بدهید. جواب های شما به روند درمان مناسب و تشخیص درست پزشک کمک خواهد کرد.

بعد از اینکه فهمیدید به زگیل مقعدی مبتلا شده اید, سعی کنید با هیچ کسی رابطه مقاربتی نداشته باشید. از تماس فیزیکی و کندن یا خراشیدن ناحیه آلوده شده هم پرهیز کنید. چون این کارها منجر به پخش عفونت و آلوده شدن سایر بخش های بدن می شود.

در رعایت موارد بهداشتی ناحیه آلوده بیشتر دقت کنید و بعد از شستشوی مقعد با آب نیمه گرم حتما محل را با دستمال نرم به آهستگی خشک نمایید. سعی کنید محل زگیل ها همیشه تمیز و خشک باشند.

از رابطه داشتن با افراد مختلف و پرخطر خودداری کنید و سعی کنید یک شریک دائمی برای خودتان پیدا کنید. داشتن رابطه متعدد با افراد مختلف می تواند زمینه ساز آلودگی شما به ویروس اچ آی وی و مبتلا شدن به انواع زگیل ها از جمله زگیل مقعدی شود.

 

تشخیص زگیل مقعدی

پزشک برای تشخیص زگیل مقعدی ابتدا یک معاینه معمولی انجام می دهد و با معاینه فیزیکی اطراف ناحیه مقعد نشانه هایی مانند تاول, زخم و زگیل های کوچک را بررسی می کند.
پزشک در مرحله بعدی برای بررسی دقیق تر, ناحیه داخلی مقعد را با کمک ابزار آنوسکوپ معاینه می کند.

 

درمان زگیل مقعدی

راه های مختلفی برای درمان زگیل مقعدی وجود دارد. اولویت بندی این روش های درمانی به سایز زگیل هایی ایجاد شده, میزان ناحیه آلوده شده و ناحیه تشکیل زگیل ها بستگی دارد.

به عنوان نمونه اگر ناحیه مقعد با زگیل های ریز آلوده شده باشد, برای درمان می توان از داروهای موضعی استفاده کرد. سوزاندن زگیل ها هم یکی دیگر از روش های درمانی زگیل مقعدی است.

اما زگیل هایی که اندازه بزرگتری داشته باشند نیاز به عمل جراحی دارند تا به صورت قطعی و دائمی حذف شوند. البته از لیزر درمانی و فریز کردن هم می توان برای حذف زگیل های مقعدی بزرگ استفاده کرد.

 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *