زگیل تناسلی, علت ایجاد زگیل تناسلی چیست و چرا زگیل تناسلی می گیریم؟ در این این مقاله سعی می کنیم خیلی خلاصه به شما  توضیح بدهیم زگیل تناسلی چرا ایجاد می شود؟ ویروس اچ پی وی یا پیلومای انسانی، یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در جهان است، که از طریق مخاط بدنی و رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. این ویروس عامل اصلی مبتلا شدن به زگیل تناسلی است.

زگیل های تناسلی می توانند به صورت برآمدگی های بدون درد بر روی آلت تناسلی, مقعد و واژن ظاهر شوند.

 

چگونه از شر زگیل تناسلی خلاص بشویم؟

باید به صورت روشن بیان کنیم که برای درمان ویروس اچ پی وی هیچ روش درمانی وجود ندارد. این ویروس برای همیشه در بدن فرد می ماند. اما برای بیماری هایی که بر اثر این ویروس ایجاد می شوند مانند زگیل تناسلی روش های درمانی وجود دارد.

روش های تشخیص زگیل تناسلی

در مواردی اندک مشاهده شده که انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی دهان به دهان نیز انجام پذیرفته است. لذا با توجه به اینگونه مسائل باید در تمام موارد مقاربتی احتیاط‌ های لازم صورت گیرد. معمولا افراد مبتلا به این ویروس هیچ گونه نشانه ‌ای مبنی بر ابتلا به این بیماری از خود بروز نمی دهند و با توجه به میزان بالا‌ی همه‌ گیری این ویروس امکان مبتلا شدن به این ویروس زیاد است.

 

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی را بشناسید

بعد از اینکه به این ویروس مبتلا شدید, دو الی سه ماه طول می کشد تا علائم آن را به روشنی با چشم ببینید. البته این دوره زمانی هم قطعی نیست. ممکن است در برخی از افراد در سه هفته علائم خودشان را نشان بدهند و در برخی از افراد تا چند سال علائم به صورت پنهان بمانند.

تقریبا بیشتر از چهل نوع از صد نوع این ویروس در ناحیه های نام برده بالا بر روی بدن ایجاد بیماری می کنند. در مورد قدرت سرایت و همه ‌گیری این ویروس می توان گفت که میزان ۹ تا ۱۳ درصد از مردان و زنان دنیا حداقل یک بار در معرض ابتلاء به این ویروس قرار گرفته ‌اند.  طبق تحقیقات حدود ۸۸ درصد از انواع این ویروس بی‌ خطر هستند و بدون هیچ آسیب جدی ‌ای خود به ‌خودی طی ۲ الی ۳ سال از بین می روند.

زگیل های تناسلی می توانند به صورت برآمدگی های بدون درد بر روی آلت تناسلی, مقعد و واژن ظاهر شوند.این ویروس به راحتی منتقل می شود. لذا از عوامل جلوگیری از بیماری‌ های مربوط به این ویروس می توان, رعایت بهداشت فردی, شستشوی مداوم بدن مخصوصا ناحیه‌ تناسلی و دوری از تماس های جنسی پرخطر مثال زد.

فقط تعداد کمی از انواع این ویروس موجب ایجاد سرطان می شوند و این بیماری ها محدود به سرطان حلق و دهان، سرطان آلت تناسلی، سرطان مقعد و سرطان گردنه‌ رحم می شود.

تست پاپ اسمیر و آزمایش های مرتبط با آن برای جلوگیری از عامل بیماری‌ زای این ویروس بر روی دهانه‌ رحم است. این تست بهترین راه تشخیص بیماری و انتخاب نوع درمان برای از بین بردن زگیل های تناسلی در زنان است.

از عوامل درونی موثر بر کاهش اثرگذاری این ویروس بر روی بدن می توان به قدرت سیستم ایمنی بدن و میزان احتیاط در رابطه‌ دخول اشاره کرد.

 

درمان زگیل تناسلی

باید به صورت روشن بیان کنیم که برای درمان ویروس اچ پی وی هیچ روش درمانی نیست. این ویروس برای همیشه در بدن فرد می ماند. اما برای بیماری هایی که بر اثر این ویروس ایجاد می شوند مانند زگیل تناسلی روش های درمانی وجود دارد.

زگیل تناسلی با مراجعه به پزشک متخصص قابل درمان است. اگر زگیل تناسلی بدون درمان رها شود, احتمال دارد به صورت خود به خود از بین برود یا به همان صورت در بدن باقی بماند یا از نظر گسترش و تعداد و اندازه بیشتر شود.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی در زنان
علائم و نشانه های زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی

در زنان زگیل تناسلی ممکن است بر روی قسمت بیرونی واژن و دیواره های آن، بین ناحیه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و گردن رحم رشد کند.

در مردان، این زگیل ها ممکن است سر آلت تناسلی مرد، بیضه ها و یا مقعد را درگیر کنند. زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان و گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد آلوده داشته باشد، ایجاد شود.

علائم و نشانه های زگیل های تناسلی عبارتند از:

  • تورم کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی
  • چند زگیل کنار هم قرار گرفته و نمای گل کلمی را ایجاد می کنند.
  • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
  • خونریزی هنگام مقاربت

 

فاکتور های خطر

عواملی که احتمال مبتلا شدن به این ویروس را افزایش می دهند، عبارتند از:

  • داشتن رابطه جنسی ناامن با شرکای جنسی متعدد
  • داشتن سایر عفونت های جنسی
  • داشتن رابطه با فردی با گذشته ى جنسی نامعلوم
  • شروع فعالیت های جنسی از نوجوانی
راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

عوارض زگیل تناسلی

عوارض جانبی زگیل های تناسلی عبارتند از:

سرطان

سرطان گردن رحم ارتباط نزدیکی با این ویروس دارد. برخی از انواع ویروس نیز با سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو مرتبط اند. آلودگی با ویروس پاپیلوما همیشه به معنای ابتلا به سرطان نیست، با این حال انجام منظم تست پاپ اسمیر برای زنان حائز اهمیت است.

مشکلات دوران بارداری

زگیل تناسلی ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند. زگیل می تواند بزرگ شود، و ادرار کردن را با مشکلاتی همراه کند. زگیل هایی که در دیواره واژن قرار دارند، می توانند باعث کاهش قدرت بافت واژن در هنگام زایمان شوند. زگیل های بزرگ در ناحیه تناسلی یا واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند.

 

پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم به طور دائم، خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد، هرچند که قطعى نیست.

واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی

واکسیناسیون

یک واکسن به نام گارداسیل در برابر چهار سویه از این ویروس که باعث ایجاد سرطان می شوند، ایمنى به وحود مى آورد و همچنین برای جلوگیری از زگیل های تناسلی به کار برده می شود. واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد تنها در برابر سرطان گردن رحم ایمنی ایجاد کرده و در پیشگیری از زگیل های تناسلی کاربردی ندارد.

توصیه می شود دختران و زنان تا ۲۶ سال و پسران و مردان تا ۲۱ سالگی واکسن این ویروس را دریافت کنند. با این حال، امکان ابتلای مردان در ٢۶ سالگی حتی در صورت واکسینه شدن نیز وجود دارد.

نکته: بهترین زمان برای زدن این واکسن ها، کودکی یعنى قبل از فعالیت جنسی است. در این زمان بیشترین اثر را خواهد داشت.

عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف و شامل درد در محل تزریق (بازو)، سردرد، تب خفیف و جزئی و یا علائم آنفلوانزا است. گاهی سرگیجه یا خفگی پس از تزریق، به ویژه در نوجوانان رخ می دهد.

 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *