آیا واکسن گارداسیل باعث نازایی می شود؟

آیا واکسن گارداسیل باعث نازایی می شود؟ به هیچ وجه. داده هایی در دست نیست که تایید کند واکسن گارداسیل یا همان واکسن زگیل تناسلی باعث نازایی می شود. اتفاقا برعکس دریافت واکسن گارداسیل باعث می شود در برابر سرطان گردن رحم ایمن باشید و همچنین توان بارداری و داشتن فرزندانی سالم را تضمین می کند.

می توانیم با قاطعیت بیان کنیم که تمام حرف هایی که درباره ضرر داشتن واکسن گارداسیل گفته می شود, شایعه ای بیش نیست. نازایی و ناباروری واکسن زگیل تناسلی هم شایعه است و بهتر است به این حرف ها گوش نکنید.

آیا واکسن گارداسیل باعث ناباروری می شود؟

تزریق و استفاده از واکسن گارداسیل در همه جای دنیا توصیه می شود و همه متخصصان بیماری های عفونی تزریق آن را توصیه می کنند. بهترین راه برای پیشگیری از مبتلا شدن به اچ پی وی تزریق واکسن گارداسیل است.

ویروس اچ پی وی از طریق برخورد با زگیل های تناسلی ایجاد شده در ناحیه تناسلی مرد و زن انتقال می یابد. تماس جنسی این نواحی آلوده شده از مهمترین راه های انتقال زگیل تناسلی و انتقال این ویروس است. البته در آرایشگاه هایی که موارد بهداشتی به خوبی رعایت نمی شود هم احتمال انتقال این ویروس وجود دارد ولی بسیار نادر است. همچنین با تماس ابزارهایی که برای اپیلاسیون و لیزر استفاده می شود هم احتمال انتقال وجود دارد.

این را هم به یاد داشته باشید که ویروس HPV با سرطان گردن رحم رابطه مستقیمی دارد, به صورتی که در آقایان هم این سرطان گزارش شده است.

دریافت واکسن گارداسیل یا اچ پی وی برای همه رده های سنی بی خطر است. البته خانم هایی که در مرحله حاملگی یا شیردهی هستند بعد از اتمام این دوره می توانند این واکسن را تزریق کنند.

بهتر است آقایان تا سن 26 سالگی و خانم ها تا سن 35 سالگی حتما این واکسن را تزریق کنند. البته زمان دقیق تزریق این واکسن به سن ازدواج و زمان شروع فعالیت جنسی وابسته است. به همین خاطر نمی توان سن دقیقی برای آن بیان کرد. چون در برخی کشورها به خاطر پایین بودن سن ازدواج, دخترها در سن 12 سالگی این واکسن را دریافت می کنند.

واکسن زگیل تناسلی

آیا واکسن گارداسیل باعث ناباروری می شود؟

بیشتر دیده می شود که گفته می شود این واکسن عارضه هایی مثل نازایی زنان و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن آنها را به دنبال دارد. باید گفت که اصلا اینگونه نیست و این واکسن هیچ عارضه ای شناخته شده ای ندارد و تمام این حرف و حدیث ها شایعاتی است که در فضاهای مجازی ساخته می شود. همه این شایعه ها اعتبار علمی ندارند و با ساختن این شایعه ها با هر غرضی به سلامت مردم آسیب می زنند.

پس به این حرف ها گوش نکنید و با خیال راحت این واکسن را تزریق کنید. فقط به یک نکته کلی که درباره هر گونه تزریقی درست است توجه کنید و آن اینکه بعد از دریافت واکسن 15 الی 30 دقیقه در کلینیک یا درمانگاه استراحت کنید و بلافاصله بعد از تزریق راه نروید.

به یاد داشته باشید که اصلی ترین راه پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی, کنترل رابطه جنسی با مصرف مواد محافظت کننده است. در طول روز موارد بهداشتی را در رابطه با نواحی تناسلی خود رعایت کنید و در زمان برقراری رابطه هم بیشتر نسبت به بهداشت خود حساس شوید. بعد حتما تزریق واکسن گارداسیل را در اولویت قرار دهید. زیرا تزریق این واکسن تنها راه پیشگیری از ویروس HPV است. به یاد داشته باشید که این بیماری فعلا درمانی ندارد.

 

از بین بردن خود به خود زگیل تناسلی درست یا غلط؟

درباره از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی باید گفت که در مواردی بیماران مبتلا به عفونت اچ پی وی دچار زگیل یا تبخال تناسلی نمی شوند و ویروس خود به خودی از بین می رود. همچنین ممکن است افرادی به این بیماری مبتلا شوند و هیچ گاه از وجود این ویروس در بدن خود مطلع نباشند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا همان تبخال تناسلی عامل ایجاد کننده بیماری مرتبط با خود این ویروس است که به راحتی از طریق رابطه جنسی انتقال می یابد. انتقال این ویروس ارتباطی با جنسیت فرد مبتلا ندارد و هم زنان و هم مردان در معرض ابتلا این بیماری به این بیماری قرار دارند.

این ویروس می تواند از طریق بزاق دهانی و پوست نیز منتقل شود. و در نتیجه تمام این انتقال ها در موارد زیادی به صورت خود به خودی روی می دهند. بنابراین این ویروس با تماس جنسی واژینال و مخاط دهانی سرایت پیدا می کند. و انتقال آن لزوما منحصر به رابطه مقعدی و واژنی نیست.

اما برای جلوگیری از انتقال خود به خودی این بیماری می توان از مواردی مراقبتی در این باره استفاده نمود که عبارتند از:

• استفاده از کاندوم های بهداشتی
• رعایت ریز به ریز نکات بهداشتی مثل شستشوی فردی مثل مسواک زدن

اما استفاده از کاندوم مشکلاتی هم در پی دارد, به عنوان مثال هنگام استفاده از کاندوم ممکن است تمام سطح روی آلت تناسلی را نپوشاند و در نتیجه سطح پوستی آلت تناسلی زخم شده و در پی آن عفونت کند.

ویروس پاپیلومای انسانی در حالت کلی از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و این انتقال به صورت ظاهری توسط زگیل ها و تبخال صورت می پذیرد و نکته مهم این است که حتی پس از بین رفتن تبخال ها ویروس در بدن باقی می ماند و امکان سرایت آن وجود دارد.

آیا زگیل تناسلی خود به خود از بین می رود

همان طور که گفته شد در موارد اندکی این بیماری از راه رابطه دهانی منتقل می شود و این انتقال باعث به وجود آمدن تبخال بر روی صورت و بدن میزبان می شود.

اما در مورد انتقال واژنی علاوه بر ایجاد زگیل بر روی ناحیه تناسلی فرد و بدن میزبان برعکس این قضیه هم صدق می کند. به این معنا که ممکن است ناحیه مقعدی فرد مقابل نیز دچار زگیل مقعدی شود.

از موارد خطرناک انتقال این ویروس, انتقال آن هنگام زایمان از مادر به کودک است. البته این مورد نیز به ندرت رخ می دهد. پس طبق موارد گفته شده در بالا زگیل تناسلی از طریق موارد زیر سرایت می کند.

• بوسیدن دو فرد ناقل بیماری
• از طریق در آغوش کشیدن دو بیمار
• استفاده از حوله مشترک
• مسواک مشترک
• صندلی مشترک توالت فرنگی
• لیوان و بشقاب مشترک
• و مخصوصا شنا در استخر عمومی ای که افراد ناقل این ویروس درون آن شنا می کنند.

اما این بیماری به صورت خود به خودی و با توجه به موارد بالا منتقل می شود. نکته جالب این است که تعدادی از بیماران مبتلا به عفونت اچ پی وی دچار تبخال تناسلی نمی شوند و ویروس خود به خودی از بین می رود.

بنابراین ممکن است افرادی به این بیماری مبتلا شوند و هیچ گاه از وجود این ویروس در بدن خود مطلع نباشند. شکل ظاهری ویروس به شکل برآمدگی های گوشتی ریز و درشت است و زمان ظاهر شدن و ایجاد شدن آن بر روی پوست به اندازه سه تا چهار هفته تا چند سال به طول می انجامد.

ممکن است به صورت خود به خود این برآمدگی ها و زایده های گوشتی و تغییرات پوستی در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد همراه با خارش های شدید و سوزش همراه باشد.

اگر احیانا این ویروس در بدن میزبان رشد و نمو پیدا کرد, راه های درمان زگیل و از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی به شکل تبخال, محل و تعداد زگیل ها بستگی دارد.

اکثر زگیل ها پس از شروع دوره درمان به صورت خود به خود از بین می روند و در موارد اندکی باعث ایجاد بیماری های مرتبط خطرناک به این ویروس می شوند.

در نتیجه با توجه به گفته های بالا می توان نتیجه گرفت که چون این نوع بیماری از انواع ویروس است, بنابراین پس از درمان قطعی زگیل تناسلی هم ممکن است نوع خاموش آن در بدن باقی بماند. پس همیشه لازم است که موارد بهداشتی و پزشکی در مورد این ویروس رعایت شود.